- 57% tiešo pārdevēju – konsultantu novērtē iespēju, ka var būt pats sev priekšnieks
- Latvijā tiešajā tirdzniecībā nodarbināto 62% ir 45-64 gadu vecumā, 25% – līdz 44 gadiem
- Vairāk nekā puse tiešo pārdevēju (55%) šajā jomā darbojas vairāk nekā 7 gadus
- 39% velta tiešajai tirdzniecībai 1–8 stundas nedēļā, strādā citu pilna laika darbu
- Latvijā pērn tiešās tirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi sasniedza 78 miljonus eiro
Latvijā ar tiešo tirdzniecību nodarbojas liels skaits cilvēku, un šai nozarei ir stabils izaugsmes potenciāls – Baltijas Tiešās tirdzniecības asociāciju ģenerālsekretārs Gintautas Zaleckas komentē pirmo neatkarīgo pētījumu Latvijā, kas ļauj uzmanīgāk paskatīties uz tiešās tirdzniecības sektoru, tiešo pārdevēju pieredzi un nozares potenciālu.
“Tiešā tirdzniecība ļauj ne tikai nopelnīt, bet arī socializēties un pilnveidot savas tirdzniecības prasmes. Vienlaikus tiešie pārdevēji novērtē iespēju būt paši sev priekšnieki, savukārt pircēji – konsultācijas un viņu vajadzībām pielāgotus piedāvājumus,” viņš uzsver.
Latvijā pērn tiešās tirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi sasniedza 78 miljonus eiro, un šajā jomā bija iesaistījušies 59.6 tūkstoši cilvēku. Tiešā tirdzniecība turpina izaugsmi gan Eiropas Savienībā, kur kopīgie pārdošanas apjomi ir 28.6 miljardi eiro, iesaistot 6 miljonus cilvēkus, gan arī pasaulē kopumā (ar teju 160 miljardiem eiro un 114.9 miljoniem iesaistīto cilvēku).
Gintautas Zaleckas turpina: “Tiešā pārdošana ir personiskās un profesionālās izaugsmes ceļš, kur katrs indivīds veido savu maršrutu uz veiksmi, piedāvājot produktu tieši savai auditorijai saprotamā veidā, uzturot unikālu saikni un panākot savas uzņēmējdarbības izaugsmi.” Viņš piebilst, ka daļai tiešo pārdevēju šī ir piepelnīšanās iespēja, tikmēr citiem – pilna laika peļņas darbs gan tiešsaistē, gan arī tikšanās laikā. Laikā, kad aug banku kredītprocenti, pircēji novērtē iespēju iepirkties izdevīgāk, turklāt saņemot izsmeļošu padomu tiešsaistē vai tikšanās laikā no sava tiešā pārdevēja, kurš pārzina pircēja vajadzības.
Divas trešdaļas respondentu uzskata, ka ar tiešo tirdzniecību viņi ir guvuši vairāk nekā tikai naudas pelnīšanu. 68% tiešo pārdevēju novērtē iespēju iepazīties ar jauniem cilvēkiem, 62% domā, ka tas ir labs veids papildu ienākumiem, 61% norādījuši, ka galvenais iemesls nodarboties ar šo biznesu ir attiecīgā uzņēmuma produkti, gandrīz tikpat izjūt gandarījumu, darbojoties šajā jomā (60%), kā ar arī var uzlabot prasmes komunicēt ar cilvēkiem (59%), var būt pats sev priekšnieks (57%), paaugstina pašvērtējumu (57%). Tāpat tiešie pārdevēji šajā darbā saredz iespēju uzlabot biznesa vadīšanas un pārdošanas iemaņas, kā arī ļauj nopelnīt, strādājot citā darbā. Gandrīz puse (49%) arī uzskata, ka tiešā tirdzniecība arī uzlabojusi prasmi darboties komandā.
Daudziem tiešā tirdzniecība ir papildu ienākumu avots. Pārliecinoši vairāk šajā jomā Latvijā ir nodarbinātas sievietes, jo tiešās tirdzniecības modelis ļauj apvienot savu biznesa karjeru ar ģimenes dzīvi. Sieviešu tiešo pārdevēju Latvijā ir 89%, kamēr Lietuvā – 90%, bet Igaunijā 88%), 64% tiešo pārdevēju ir augstākā izglītība, vidējais vecums – 49 gadi, un 63% nozares pārstāvju dzīvo pilsētā.
G.Zaleckas norāda, ka daudzi tiešie pārdevēji, ienākot šajā nozarē, paliek uz ilgu laiku: “Tiešās tirdzniecības uzņēmumi Latvijā var lepoties ar izteiktu tiešo pārdevēju apmierinātību ar savu nodarbošanos. Pētījums liecina, ka 40% tiešās tirdzniecības pārstāvju šajā jomā ir vairāk nekā 10 gadus, bet 35% 4 līdz 10 gadus, 16% nozarē ir vienu līdz trīs gadus, bet mazāk par gadu – 9%. “Protams, tāpat kā citās industrijas, paiet laiks, kamēr tiek panākta strauja izaugsme. Mūsu asociāciju biedri nesola tūlītējus “zelta kalnus”, jo rīkojamies ētiski un atbildīgi. Tā vietā mēs palīdzam ar padomu, kā ienākt šajā jomā, lai tiešā tirdzniecība kļūtu par dzīvesveidu,” viņš saka.
Tiešā tirdzniecība ļauj gūt papildus ienākumus tiem, kam ir cits pilna laika darbs. Latvijā 43% tiešo pārdevēju darbībai šajā jomā velta līdz vienai stundai nedēļā (Eiropā 18%), gan Latvijā, gan arī vidēji Eiropā 39% ar tiešo tirdzniecību nodarbojas 1–8 stundas nedēļā, 12% 8–29 stundas nedēļā (Eiropā 29%), bet neliels skaits (3%) – vairāk nekā 30 stundas nedēļā (Eiropā – 12%). Tie, kas velta šai jomai līdz 8 stundām nedēļā, galvenokārt novērtē iespēju iegādāties produktus ar atlaidi un tic zīmola vērtībām, savukārt tiešos pārdevējus, kas šajā jomā darbojas vairāk nekā 30 stundas, motivē neatkarība un elastība.
Latvijā ir izteikti augsta tiešo pārdevēju apmierinātība ar darbu šajā nozarē: 65% ir apmierināti, 31% ne apmierināti, ne neapmierināti, bet neapmierināti ir vien 3%. 81% respondentu atbildējuši, ka arī tālāk turpinās veiksmīgu sadarbību ar tiešās tirdzniecības uzņēmumu, un 85% ieteiktu savu pārstāvēto tiešās pārdošanas uzņēmumu draugam vai kolēģim.
“Tiešajā tirdzniecībā runa ir ne tikai par augstas kvalitātes produktiem, bet arī personīgu tiešā pārdevēja apkalpošanu un ieteikumiem. Viņi daudz strādā gan ar esošajiem klientiem, gan arī iegūst jaunus, kur liela nozīme ir personīgiem ieteikumiem,” atgādina G.Zaleckas.
62% tiešo pārdevēju uzskata, ka esošajiem klientiem efektīva ir tikšanās aci pret aci, gandrīz pusei svarīga ir brošūra vai katalogs (49%), preču demonstrējumi un viesības, kā arī sarakste internetā vai e-pasti (43%). Daļa ar saviem pircējiem sazinās pa tālruni (40%), sociālajos tīklos (32%), tīmekļa vietnēs vai aplikācijās (29%), bet 18% gadījumos efektīvas ir arī nejaušas satikšanās.
Latvijā 64% tiešo pārdevēju ir augstākā izglītība (Eiropā – 40%), bet vidējā – 29% (55% Eiropā). 63% tiešo pārdevēju ir pilsētnieki (Eiropā vidēji 46%), priekšpilsētā dzīvo aptuveni līdzīgs skaits Latvijas (17%) un Eiropas tiešo pārdevēju (18%), bet laukos – 18% Latvijas tiešo pārdevēju un 34% Eiropas tiešo pārdevēju.
Par pētījumu
Šis ir pirmais tāda veida neatkarīgs pētījums Latvijā, kurš ļauj uzmanīgāk paskatīties uz tiešās tirdzniecības sektoru un uz ar to saistītajām personām. Pētījumu 2023. gada martā–aprīlī pēc Eiropas tiešās tirdzniecības asociācijas Seldia un Direct Selling Europe pasūtījuma, izmantojot interneta aptaujas metodi, veica pasaules tirgus pētījumu aģentūra Ipsos. Pētījuma laikā 11 Eiropas Savienības valstīs (Čehijā, Igaunijā, Itālijā, Spānijā, Latvijā, Polijā, Lietuvā, Nīderlandē, Francijā, Slovākijā, Zviedrijā, Vācijā) tika aptaujāti 25 896 tiešās tirdzniecības uzņēmumu neatkarīgi tiešie pārdevēji, no tiem – 527 Latvijā.